GÖZLÜK KULLANIMI ve BAKIMLARI HAKKINDA 

Her yeni gözlük kullanmaya başlayan kişi, bir süre sonra bazı alışkanlıklara sahip olur. Bunlar hemen hemen düşünülmeden, refleks haline gelen davranışlardır. Örneğin; gözlük takma ve çıkarma, boyunda zincir veya kordonla asılı taşıma, temizleme ve silme, masa veya raf gibi bir zemin üzerine bırakma, baş üstüne takma, cep veya çantada taşıma gibi hareketler genellikle alışagelindiği şekilde ve düşünülmeden yapılır. 

Yukarıda sayılan tüm bu hareketler; gözlük ömrü, ayarları ve fiziksel yapısı üzerinde etkendir. Hatta refleks haline gelmiş bu alışkanlıklar sırasında bir zorlama olursa gözlük kırılabilmektedir. 


Gözlük kullanırken Nelere dikkat etmeliyiz?

Gözlüğümüzün uzun ömürlü olması ve bize iyi hizmet verebilmesi için dikkat etmemiz gereken bazı hususlar şunlardır: 

Gözlük kullanılmadığında, sert yapılı koruyucu bir kutuda saklanmalıdır. Koltuk, kanepe, sandalye gibi oturulan bir yere veya yatak gibi yatılan bir yüzey üzerine bırakılmamalıdır. Bu tür davranışlar risklidir ve eğer bu tür bir alışkanlık varsa vazgeçilmelidir. Aksi taktirde gözlüğümüz bir anda tamir bile edilemeyecek şekilde deforme olabilir. Ayrıca gözlük, camları yüzeye değecek şekilde bırakılmamalıdır. Gözlük, cepte veya çantada çıplak olarak taşınmamalıdır. Gözlük takılıyken tek elle yüzden çekilip alınması da gözlüğü deforme eder. 

Gözlük Ayarları nasıl olmalı?

Gözlük sap ayarlarının bozuk olup olmadığını anlamak amacıyla gözlük, sapları açık durumda sert ve düzgün bir yüzeye konmalıdır. Eğer saplardan bir tanesi zemine temas etmiyorsa gözlükte bir eğrilme söz konusudur, gözlük yüze takılıyken de eğri duracaktır.

Gözlük yine sert ve düzgün bir zemin üzerindeyken, gözlük halkalarına yukarıdan düşey vaziyette dik olarak baktığımızda, halkalardan bir tanesi içe doğru yakın bir konumda ise, gözlük köprü kısmından eğilmiştir. Bu durumda gözlük takıldığında, bir halkası yüze yakın, diğer halkası gözden uzak kalacaktır. 

Gözlüğün sap açıklıkları, gövde ile yaklaşık 90 derecelik bir açı oluşturmuyorsa ve dışa doğru yani geniş açı halini almışsa, gözlük yüze bol gelecek ve düşebilecektir. 

Metal veya plastik gözlük çerçevelerinde, sap vidalarının zaman içinde gevşemesiyle birlikte, çerçeve sapları çalışma açılarını kaybederek gözlük camına çarpacaktır. Bu durumda cam üzerinde çizik ve matlaşma meydana gelecektir. 


Sap menteşelerinin eğimi yanlışsa, gözlük katlandığında sapları düzgün olarak kapanmaz. Hatta saplar aşağı - yukarı yöne doğru bir açı oluşturuyorsa, gözlüğün kılıfa girmesi bile zorlaşır. Gözlük sapları genellikle düzgün dizayn edilir. Ancak, şakaklar üzerindeki basıncı azaltmak amacıyla hafif bir kavis verilir. Bu işlemi bizzat gözlükçü yapmalıdır. Bilen kişilerce uygulanan bu işlem haricinde, gözlük saplarını çeşitli yönlere eğmek, gözlüğün yüzdeki rahatlığını bozacağı gibi görünümü de kötüleştirir. 

Metal çerçeveli gözlüklerde, camları halkanın içine sabitleyen vidalar zamanla gevşeyip açılarak, camların düşmesine neden olabilir. Ancak bu durum oluşmadan önce kullanıcı farkına varabilir. Gözlük camları silinirken, gevşemiş olan vidalar nedeniyle cam yatak içinde oynar ve ses çıkmasına neden olur. Bu ses sayesinde camın her an düşebileceğini anlarız. 

Plastik çerçeveli veya plastik camlı gözlükleri ısının 40 dereceyi geçtiği ortamlarda bulundurmamak gerekir. Isı 60-70 derecelere çıkarsa gözlük deforme olabilir ve matlaşırlar. 


Gözlük Temizleme Naıl Yapılmalı?
 

Gözlük temizleme bezi yumuşak, su tutucu (hidrofil) ve camın üstünde rahat hareket edebilen bir maddeden yapılmış olmasına önem verilmelidir. Bezin içinde toz, kum, ve kir bulunmamalıdır. Aksi halde bu yabancı maddeler gözlük camı üzerinde hasar bırakabilirler. 

Gözlük camı üzerinde silmeyle çıkmayan lekeler, kirler bulunuyorsa bunlar, bu iş için üretilmiş sprayler ve kir çözücü emdirilmiş kağıtlar vasıtasıyla temizlenebilir. Daha sonra bol su ile durulanır ve suyu silkelendikten sonra yumuşak, pamuklu bir bez ile kurulanır. Gözlüğe en çok zarar temizlik esnasında verilmektedir. Bu nedenle, eğer gözlüğümüzü uzun yıllar kullanmak istiyorsak, temizlik kurallarına dikkat etmeliyiz.  


Gözlük Çerçeve Bozulması 
Gözlük yeni alındığında, çerçevede teknisyenin dikkatinden kaçmış bazı hatalar olabileceği gibi, kullanımdan veya taşıma hatalarından doğan deformasyonlar da olabilir. Böyle bir deformasyon görüldüğünde, hemen bir optisyene danışılarak, bu deformasyonun düzeltilmesi gerekir. Gözlükte deformasyon, estetik açıdan olsun, fonksiyonları açısından olsun kötü sonuçlar meydana getirir. İnsanın yüzünde çarpık duran bir gözlük, ağırlığı burun üzerine ve saplara eşit dağılmadığından cilde pişik veya kızarıklık gibi zararlar verir. Yüzeysel baskılar kulak arkasında, şakaklarda ve burun üzerinde ağrı yapar. Gözlükte çarpıklık, gözlüğün görme fonksiyonlarını bozar. Astigmatik ve prizmatik durumlar oluşturarak bulanık görme, çift görme, görme yorgunluğu ve baş ağrısına neden olur. 
 

Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Etmemiz Gereken Konular 

 Çerçeve tercihini kişi, kendi zevkine uygun olarak yapar. Ancak çerçevenin yüzün tipi ile uyum içinde olması gerekir. Bu nedenle, bu konuda eğitim görmüş olan gözlükçünün de fikri alınmalıdır. 

Çerçeve nasıl olursa olsun, önemli olan gözlük camlarının ultraviyole ışınları süzmesidir. Bunun yanısıra, ultraviyoleden korunmak için geniş çerçeveler kullanmak da örtücülük özelliğinden dolayı önemlidir. 

Güneş gözlüğü seçerken, güvenilir marka almakta fayda vardır. Gözlükçünün dışında pazar, market, tezğah vs. satılan güneş gözlüklerinin camları, kozmetik boyalarla renklendirilmiş olabilir. Bu da ultraviyole filtresi içermemesi demektir ve göz için zararlıdır. 

Güneş gözlükleri gözlerimizi güneşin parlamalarından korur. Güneşin; gözlerimizi kısma, tek gözümüzü kapatma isteği meydana getiren parlaklığına karşı gözlerimizin rahat etmemizi sağlar. Güneş gözlükleri gözlerimizi ayrıca radyasyonun zararlarından da korur. Ultraviyolenin neden olduğu hastalıklar şunlardır: Göz kapağı cildine hasar, gözlerde ışık hassasiyeti ve yaşarma (fotokeratokonjonktivit), gözde et oluşumu (pterjiyum), gözün akında sarımsı renkte kabarıklıklar oluşumu (pinguekula), gözün korneasında (saydam tabaka) sarı lekeler oluşması (labrador keratopati), katarakt (gözümüzdeki lensin şeffaflığını kaybetmesi). 

Güneş Gözlüğünün Özellikleri Nasıl Olmalı?
 • Kesinlikle ultraviyole filtresi olmalıdır.
 • Camlar parlamaya sebebiyet vermemeli, görme seviyesini ve kontrastı azaltmamalı, saydamlığı iyi olmalıdır.
 • Camlar aşırı koyu renkli olmamalıdır. Aksi taktirde, araç kullanırken görüşü azaltma riski vardır.
 • Renkli camlar, trafik ışıklarının kolayca farkedilmesini önlememelidir.
 • Gözleri özellikle yanlardan örtebilmesi için, çerçeve çok küçük olmamalıdır.

 
Gözlük Çerçeveleri Hakkında bazı bilgiler; 
 • Aluminyum: Hafif ve paslanmaz özelliklere sahiptir. Pahalı tasarımlarda tercih edilir, görünümü çok şıktır.
 • Titanyum: Hafif, dayanıklı, paslanmaz özellikte, gri bir metaldir. Başka metallerle karıştırılarak da üretilmektedir. Boyayla renklendirilmektedir.
 • Flekson: Bir titanyum alaşımıdır. Eğilme ve ezilmelerden sonra eski şeklini alması nedeniyle "hafızalı metal" olarak anılır.
 • Paslanmaz çelik: Hafif ve sağlam olma özeliği, fiyatlarının uygun olması geniş bir kullanım alanı sağlar. Çelik ve krom alaşımları çok kullanılır. Nikel içermeyen hipoalerjenik tipleri çok kullanılır.


Gözlük Camları Hakkında genel bilgiler; 
 • Polarize lensler: Son zamanlarda fazlaca kullanılmaya başlayan polarize lensler, su ve asfalt yol gibi yansıtıcı yüzeylerden oluşan yansımaları azaltır.
 • Kolormatik lensler: Parlak ışıkta koyulaşma özellikleri nedeniyle, güneşten rahatsız olan kişilere tavsiye edilebilir.
 • Anti-refle kaplama: Yansımaları azaltan bu özellik sayesinde gözlükler yüzde daha estetik durur. Ayrıca yansımaların azalması gözler için daha faydalıdır.
 • Polikarbonat camlar: Polikarbonat, normal plastikten daha ince ve hafif, dirençli ve geliştirilmiş plastiktir. Sağlam olması ve çok zor kırılma özelliği nedeniyle, çocuklara ve spor yapanlara önerilir.
 • İnceltilmiş camlar: Yüksek kırıcılık indeksli materyalden üretilirler. Daha ince ve daha hafiftirler.
- Progresif (çok odaklı, multifokal) camlar: Uzak ve yakını aynı camdan görmeyi temin eder. 
Bu camlarla ilgili geniş bilgiyi sitemizdeki "ürün ve hizmetler" bölümünden alabilirsiniz.